U progu Wielkiego Tygodnia polecamy krótkie info o mieście,
w którym rozegrały się wszystkie wydarzenia, poczynając od "Niedzieli Palmowej".

Yerusalaim - Jerozolima

"Jeśli zapomnę cię, Jeruzalem, niech uschnie prawica moja!
Niech przylgnie język mój do podniebienia, jeślibym nie pamiętał o tobie,
Jeślibym nie wyniósł Jeruzalemu nad największą radość moją!"

(Psalm 137:5-6)

 

JEROZOLIMA, po hebrajsku: Yerusalaim, po arabsku: Al-Quds. To piękne miasto położone jest w środkowej części historycznej krainy Palestyny, w Judei, na wysokości 770 m.

Jerozolima - to naprawdę wyjątkowe miasto...

Wielu mówi: Święte Miasto. Pełne historii, pełne tajemniczych cieni i refleksów słońca, co wysoko nad miastem stoi. Otoczone murami, otoczone górami. Dreszcz emocji przechodzi przez ciała tych, którzy mogą je zobaczyć i tam być. Stoimy w zamyśleniu i zdumieniu, pamiętając o wielkich dziełach Bożej łaski w przeszłości i żywimy nadzieję na ich kontynuację i ukoronowanie w przyszłości.

Jerozolima, stolica Izraela. To miasto ma bardzo długą historię. Jej początki sięgają jeszcze czasów sprzed czterech tysięcy lat. To miasto znane jest w świecie pod nazwą Świętego Miasta dla wyznawców trzech religii: judaizmu (miejsce ofiarowania Izaaka przez Abrahama; miejsce budowy I Świątyni i pałacu królewskiego przez króla Salomona), chrześcijaństwa (miejsce ukrzyżowania i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa) i islamu (tradycja muzułmańska utożsamia Jerozolimę z Al Aksa, gdzie miał wstąpić do nieba Mahomet).

 

Miłość Izraela do Yerusalaim świetnie oddaje klimatyczna pieśń o tym świętym mieście, wykonywana przez izraelską piosenkarkę, kompozytorkę i aktorkę, Ofrę Hazę (niestety już nie żyje, zmarła po tym jak jej własny mąż zaraził ją HIV).

Oto ta pieśń:

 

Zdjęcia, mapy itp. z Jerozolimy
Dłuższy opis miasta Jerozolima
Długi, pięciostronicowy art o Jerozolimie - na onet.pl
========================================================================
KAMERA Jerozolimie. Aktualny widok na tzw. Ścianę Płaczu, słynne miejsce modlitwy Żydów i nie tylko.
Tu modlił się także JPII a ostatnio Benedykt XVI. Kamera Jerusalem - Western Wall - Asia, Israel, Al MuşrārahAl Muşrārah